Novinky v zahradnictvíVánoční hvězda
1.12. 2015

Vánoční hvězdy, neboli poinsettie jsou nádherné vytrvalé rostliny původem z Mexika.

Ačkoli se jako vánoční dekorace pěstují až od počátku 20. století, dnes patří k vánočním svátkům stejně neodmyslitelně jako jmelí, cukroví nebo koledy. Většina z nás si jako vánoční hvězdu představí rostlinku se sytě rudými listy kolem korunky drobných žlutých kvítků, ale proč se v tomto případě nechávat svazovat konvencemi, když jmelí nemusí být jen zelené a cukroví jen perníčky.

V těchto dnech vám v našem zahradnickém centru nabídneme vánoční hvězdy různých tvarů, velikostí i barev. Je jen na vás, jakou si vyberete.

Pověst o vánoční hvězdě

V Mexiku, odkud vánoční hvězdy pochází, se k nim váže i mnoho pověstí. Nejznámější je ta o chudé dívce jménem Pepita, která šla na Štědrý večer se svým bratříčkem Pedrem do nedaleké kaple, aby obdarovali malého Ježíška, jak bylo tehdy ve zvyku. Pepita, ale byla tak chudá, že neměla pro Ježíška žádný dar a jak se blížili ke kapli, její srdce bylo stále více naplněno smutkem. “Jsem si jistý Pepito, že i ten nejchudší dar bude v Kristových očích velký, bude-li darován s láskou. ” řekl Pedro, aby ji utěšil.

A protože si již nevěděla rady, poklekla Pepita na kraji cesty, natrhala hrst plevele, co zde rostl a svázala ho do malé kytice. Při pohledu na tu neutěšenou hrstku plevele se cítila ještě smutněji a rozpačitěji, než kdy dřív. Jen stěží zadržovala slzy, když přicházela do malé, vesnické kaple. Než položila kytici na oltář, ještě naposledy si vzpomněla na Pedrova laskavá slova. “I ten nejchudší dar bude v Kristových očích velký, bude-li darován s láskou.” Když poklekla u oltáře a začala se modlit, náhle celá její kytice rozkvetla a do listů se jí vlila zářivě rudá barva.

Každý kdo to tehdy viděl, hned poznal, že byl svědkem vánočního zázraku. Od toho dne se těmto květinám v Mexiku říká Flores de Noche Buena, Květy Štědrého večera, protože každý rok rozkvétají právě o Vánocích. My je dnes známe jako Poinsettie, nebo vánoční hvězdy.


Vyhledávání

 Novinky v zahradnictví

Zpravodaj podzim
16. 8. 2022

Nové podzimní vydání časopisu Zpravodaj ke stažení na našich webových stránkách. V tištěné podobě k dostání na prodejně ...
Zobrazit celý článek


Akce v zahradnictví

30 let DÍKY VÁM ROSTEME
1992 - 2022

Díky vám, našim zákazníkům a usilovné práci společně rosteme již 30 let. Za váš nákup nad 1000 Kč od nás získáte poukaz ...
Zobrazit celý článek


Dýňové slavnosti
8.–9. 10. 2022

Dýňové slavnosti se po dvouleté pauze konečně vrací s nabitým programem (huráááá). Těšit se můžete na ...
Zobrazit celý článek


Chládek zahradnické centrum

Adresa
Chládek zahradnické
centrum s.r.o.

Střešovická 458/47
162 00 Praha 6

Telefon
+420 235 351 032

Otevírací doba
Po - Pá:  8:00 - 19:00
So: 8:00 - 19:00
Ne: 9:00 - 19:00

Kontaktní údaje v QR kódu Kontaktní údaje
v QR kódu pro chytré mobilní telefony.


Štítky

Vánoční hvězda : štítky Zahradnictví Chládek, Chládek Zahradnické centrum, Zahradnictví Praha, Zahradnictví, Zahradnictví Praha 6, Zahradnictví Střešovice, Kontakty zahradnictví