Novinky v zahradnictvíPodzimní hnojení
22.9. 2015

Když se řekne podzim, každý si představí padající listí, raní jinovatku a blížící se vánoce.

U podzimního hnojení zahrady to ale neplatí. Účel podzimního hnojení je připravit rostliny na dlouhé a nepříznivé zimní období a když opadávají listy a na trávníku se ráno třpytí jinovatka, už je jasné že podzim je tu.

Podzimní hnojení se tedy neprovádí na podzim ale v létě. Nic nepokazíte, když začnete hnojit podzimním hnojivem již v červenci, ale v listopadu už se nic nedožene. Ideální doba je tedy srpen, září a říjen. Dokud je na stromech listí, trávník bujně roste a poslední keře ještě kvetou, máte čas je připravit na zimu.

Podzimní hnojiva mají tu zvláštnost, že neobsahují téměř žádný dusík. Dusík je pro rostliny, stejně jako pro člověka bílkoviny stavební látkou jejich těl. Rostliny při hnojení dusíkem rostou.

Další důležitý prvek v hnojivech je fosfor, ten působí nejvíce na kvetení, správný vývoj plodů a semen, zajišťuje také výraznou barvu listů a má vliv na růst kořenového systému.

Třetí nejčastější prvek v hnojivech je draslík a právě ten je na podzim nejdůležitější, protože je zodpovědný za vyztužování buněčných pletiv rostlin. Mladé výhony díky vyšším dávkám draslíku v podzimním hnojivu lépe vyzrávají, listy stálezelených rostlin a trav se působením draslíku zpevňují, stejně jako jehličí u konifer. Rostliny jsou potom odolnější a nevymrzají ani při déletrvajícím mrazivém počasí.

Na konci léta tedy hnojíme všechny rostliny. Ty kyselomilné a ovocné síranem draselným, ostatní draselnou solí, nebo podzimním hnojivem určeným pro dané rostliny.

Přesto, že podzimní hnojení většina zahrádkářů vynechává a hnojí jen na jaře, je velmi důležité a základem úspěšného přezimování i pěstování v následujícím roce.


Vyhledávání

 Novinky v zahradnictví

Zpravodaj předjaří 2023
14. 1. 2023

Nové předjarní vydání časopisu Zpravodaj ke stažení na našich webových stránkách. V tištěné podobě k dostání na prodejně ...
Zobrazit celý článek


Chládek zahradnické centrum

Adresa
Chládek zahradnické
centrum s.r.o.

Střešovická 458/47
162 00 Praha 6

Telefon
+420 235 351 032

Otevírací doba
Po - Pá:  8:00 - 19:00
So: 8:00 - 19:00
Ne: 9:00 - 19:00

Kontaktní údaje v QR kódu Kontaktní údaje
v QR kódu pro chytré mobilní telefony.


Štítky

Podzimní hnojení : štítky Zahradnictví Chládek, Chládek Zahradnické centrum, Zahradnictví Praha, Zahradnictví, Zahradnictví Praha 6, Zahradnictví Střešovice, Kontakty zahradnictví