Vážení zákazníci,
v úterý 5. 12. bude naše
RESTAURACE UZAVŘENA
z důvodu přerušení dodávky vody.
 
Prodej v zahradnickém centru
zůstává nepřerušen.

 
Děkujeme za pochopení.
 
 

Novinky v zahradnictvíPodzim v plné síle
12.10. 2021

Podzimní sezóna je v plném proudu a zahrada láká k výsadbě všech možných keřů a stromů. Vytvořte si krásný podzimní truhlík na váš parapet či terasu a vneste barvu do vašich domovů. Do truhlíků vysaďte vřesy, vřesovce, libavky, skimie, dlužichy nebo nízké traviny a do zahrady naopak vysaďte ovocné keře a stromky, pro bohatou sklizeň v dalších letech.

Prodej prostokořenných ovocných stromků je již zahájen

Co je to prostokořenná sazenice?

Jedná se o stromy nebo jiné rostliny, které byly na podzim vyorány a jsou určené k podzimní a jarní výsadbě. Jak už název napovídá, jedná se o rostliny s holým kořenovým systémem bez zemního balu. Prostokořenné ovocné stromky a keře se sázejí na podzim po opadu listů do zámrzu a na jaře od rozmrznutí půdy po rašení pupenů.

Prostokořenné ovocné stromky v našem zahradnictví

V našem zahradnictví najdete prostokořenné výpěstky výhradně z české školky Petr Cerha, který s láskou pěstuje své stromky a keře ve středních Čechách.

Přijďte si pro váš ovocný stromek či keř a obohaťte tak vaši zahradu. Vybírat můžete ze všech možných druhů a odrůd. Za zmínku stojí např. oblíbená odrůda jabloní James Grieve, už téměř historická odrůda Matčino či Průsvitné letní a další. Z hrušní stojí za zmínku Boscova lahvica, Konference či asijská odrůda Kumoi. Z meruněk nesmíme opomenout Velkopavlovická, Maďarská či Harcot. Z drobného ovoce v nabídce najdete angrešty stromkové i keřové, rybízy stromkové i keřové, jostu a maliníky. Přijďte si vybrat ze širokého sortimentu prostokořenných ovocných dřevin. Náš odborník vám s výběrem pomůže a vybere s vámi tu nejvhodnější rostlinu do vaší zahrady.


Výsadba prostokořenných rostlin

Před výsadbou je vhodné vložit sazenice do nádoby s vodou, aby byl kmen ponořen do 2 třetin – dobře tak nasaje důležitou vodu. Ponecháme ideálně 24 hodin (minimálně 3 hodiny). Poté těsně před vysazením opatrně a jen mírně zastřihneme kořeny. Do výsadbové jámy o velikosti cca 70x70 cm pro stromek a cca 50x50 cm pro keř zapíchneme kůl, který má stejnou výšku jako kmen. Kůl slouží jako opora našeho nového ovocného stromku. Posléze zapustíme stromek do výsadbové jámy. Místo roubu má být u jabloní a hrušní na úrovni půdy, u ostatních ovocných stromů ve výšce asi 5 až 6 cm nad úrovní půdy. Zeminu obohacenou živinami, tzn. smíchanou půl na půl s kompostem ukládáme po vrstvách zpět do výsadbové jámy, přičemž každou vrstvu důkladně ušlapeme a zalijeme vodou. Nakonec také přivážeme stromek ke kůlu speciální úvazem. Je velmi důležité stále zalévat, aby se strom či keř řádně ujal. Na jaře již můžeme přihnojovat hnojivem pro ovocné dřeviny.

Řez prostokořenných stromků při výsadbě

Při jarní výsadbě prostokořenné sazenice je nutné zredukovat nadzemní část tak, aby svou velikostí odpovídala kořenovému systému. Nazýváme jej srovnávací (komparativní) řez. Redukce nadzemní části musí být tím větší, čím větší je ztráta kořenů. Tento řez provádíme pouze po jarní výsadbě a vždy na vnější pupen, aby další výhon rostl do šířky, a ne směrem do koruny. Pokud stromek sázíte na podzim a koruna je mnohem větší než kořenový systém, zkraťte výhony cca o 1/3 na vnější pupen. S dalším řezem budete pokračovat v jarním období. Přijďte k nám do zahradnictví a naši zahradníci vám s řezem i výsadbou rádi poradí.

Co k výsadbě potřebuji?

  • stromek či keř
  • kompost
  • úvaz
  • rýč na vyhloubení výsadbové jámy
  • opěrný kůl a velké kladivo či palici na zatlučení

Vyhledávání

 Novinky v zahradnictví

Řezané vánoční stromky
22. 11. 2023

Od jedle až po borovici, od metru až do stropu! Řezané vánoční stromky jsou v prodeji. Kdo by si dokázal představit ...
Zobrazit celý článek


Vánoční stromky v květináči
10. 11. 2023

Vánoční stromky v květináči jsou stále populárnější a staly se pro mnoho našich zákazníků neodmyslitelnou součástí ...
Zobrazit celý článek


Zpravodaj zima 2023
1. 11. 2023

Nové zimní vydání časopisu Zpravodaj ke stažení na našich webových stránkách. V tištěné podobě k dostání na prodejně ...
Zobrazit celý článek


Chládek zahradnické centrum

Adresa
Chládek zahradnické
centrum s.r.o.

Střešovická 458/47
162 00 Praha 6

Telefon zahradnictví
+420 235 351 032

Telefon restaurace
+420 606 671 555

Telefon e-shop
+420 724 208 080

Otevírací doba
Po - Pá:  8:00 - 19:00
So: 8:00 - 19:00
Ne: 9:00 - 19:00
 

Kontaktní údaje v QR kódu Kontaktní údaje
v QR kódu pro chytré mobilní telefony.


Štítky

Podzim v plné síle : štítky Zahradnictví Chládek, Chládek Zahradnické centrum, Zahradnictví Praha, Zahradnictví, Zahradnictví Praha 6, Zahradnictví Střešovice, Kontakty zahradnictví