Novinky v zahradnictvíJaponské javory
12.5. 2016

Keře, bonsaje či malé stromy!

V představě každého z nás mají japonské javory jinou podobu, ale vždy jsou skvostné, elegantní a v zahradě mají díky svému půvabu a proměnlivosti nezastupitelné postavení. Pod označením "japonské javory" se skrývá hned několik druhů javorů a nespočet kultivarů. Nejčastěji se můžete setkat s javorem dlanitolistým (Acer palmatum), javorem japonským (Acer japonicum) a javorem Shirasawanovým (Acer shirasawanum).

Kultivar, který bývá v názvu uveden v jednoduchých uvozovkách, odlišuje jednotlivé rostliny v rámci jednoho druhu a velmi často také napovídá, jak bude rostlina během sezóny vypadat. Barvu listů můžete velmi snadno odhadnout u kultivarů s názvem 'Orange Dream', 'Bloodgood', 'Summergold' nebo 'Green Lace'.

Japonsko je ostrovní země plná slunce s vysokou vzdušnou vlhkostí a přesně takové podmínky javory milují. Vyberte pro svůj javor chráněné stanoviště a dopřejte mu pravidelnou zálivku. Vysaďte jej do blízkosti zahradního jezírka nebo do polostínu vysokých stromů do vlhké mírně kyselé humózní půdy. Při správné péči se každý japonský javor stane ozdobou Vaší zahrady.

Najděte ve své zahradě správné místo alespoň pro jeden takový javor a vneste do blízkosti svého domu klidnou a okouzlující atmosféru Japonska nebo alespoň navštivte naše zahradnické centrum a osobně se seznamte s krásou japonských javorů.

Acer palmatum 'Inaba Shidare'
Javor dlanitolistý

Temně červená barva rašících listů tohoto kultivaru v průběhu léta mírně zesvětlá, avšak listy zůstávají červené po celý rok. Jako bonus už k tak oblíbené barvě ještě přidává Inaba Shidare opravdu velké množství těchto červených bohatě vykrajovaných listů a dokáže tak vytvořit mohutnou, ale stále vzdušnou korunu. Možná právě proto byl zvolen název Inaba Shidare, který můžeme přeložit jako "kaskádovité listy rostliny rýže".


Acer palmatum 'Katsura'
Javor dlanitolistý

Pestrost rašící listů kultivaru 'Katsura' nemá mezi rostlinami konkurenci. Výrazně pěticípé listy zpočátku jasně žlutozelené s oranžově červeným okrajem jsou na rostlině ukotveny červeným řapíkem. Celé léto si pak listy nesou barvu zelenou a na podzim se opět mění do pomerančově oranžové. Roste pomalu jako většina japonských javorů do výšky maximálně 4 m.


Acer shirasawanum 'Jordan'
Javor Shirasawanův

Hledáte něco nepřehlédnutelně zářivého do Vaší zahrady? Potom rozhodně neuděláte chybu, pokud se rozhodnete pro javor kultivaru 'Jordan'. Rašící listy jsou žlutooranžové a postupně se mění na zářivě žlutou, kterou s příchodem podzimu vystřídají odstíny oranžové a červené. Je ideální pro rozjasnění a zvýraznění červenolistých rostlin, jako můžou být červenolisté duby, javory, červenolisté tavoly, ruje nebo zmarliky.


Acer japonicum 'Aconitifolium'
Javor japonský

List tohoto javoru je velký hluboce vykrajovaný se střihaným okrajem a velmi se tak liší od jiných běžně vysazovaných javorů dlanitolistých. Nejvýraznější je v jarním období, když listy raší svěže zelenou barvou a zároveň je rostlina obsypána červenými drobnými květy a následně na podzim, když se listy vybarví do zářivých odstínů červené a ohnivé oranžové. Dorůstá výšky 3 m a v každé kompozici je nepřehlédnutelný.


Vyhledávání

 Novinky v zahradnictví

Zpravodaj předjaří 2023
14. 1. 2023

Nové předjarní vydání časopisu Zpravodaj ke stažení na našich webových stránkách. V tištěné podobě k dostání na prodejně ...
Zobrazit celý článek


Chládek zahradnické centrum

Adresa
Chládek zahradnické
centrum s.r.o.

Střešovická 458/47
162 00 Praha 6

Telefon
+420 235 351 032

Otevírací doba
Po - Pá:  8:00 - 19:00
So: 8:00 - 19:00
Ne: 9:00 - 19:00

Kontaktní údaje v QR kódu Kontaktní údaje
v QR kódu pro chytré mobilní telefony.


Štítky

Japonské javory : štítky Zahradnictví Chládek, Chládek Zahradnické centrum, Zahradnictví Praha, Zahradnictví, Zahradnictví Praha 6, Zahradnictví Střešovice, Kontakty zahradnictví