Království růžové hýřilo barvami i vůněmiKrálovství růžové hýřilo barvami i vůněmi

V pohádkovou zahradu se změnilo o předposledním červnovém víkendu Zahradnictví Chládek.

Konala se zde již potřetí přehlídka uceleného sortimentu růží všech typů. Vystaveno bylo celkem 150 odrůd a přes 3000 sazenic růží. Abych se v té kráse lépe orientovala, obrátila jsem se opět na paní Chládkovou, spolumajitelku zahradnictví, a pana Lukáše Hájka, odborného pracovníka.

Růže máme rozdělené do skupin podle typů na velkokvěté růže, mnohokvěté růže (někdy se jim také říká polyantky neboli floribundy), pnoucí růže, sadové růže, půdopokryvné růže, zakrslé růže, stromkové růže a růže historické. Nevíte, co jsou historické růže? Historické růže jsou odrůdy, které se zachovaly do dnešní doby díky svým vlastnostem. Především vynikají ve vůni a kráse květů a byly základem pro další šlechtění. Speciální skupinou jsou také anglické růže – jsou na rozhraní mezi sadovými a pnoucími, záleží na tom, jak je stříháme.

V naší nabídce nechybí ani vyšlechtěné interiérové růže, které zvládají podmínky pokojového klimatu a stávají se poměrně oblíbenými „domácími“ květinami.

Růže nám dodávají přední pěstitelé čeští, holandští, němečtí, francouzští. Jmenovitě můžeme uvést dvě významná firemní jména W. Kordes Sőhne a David Austin. Zcela výjimečná je kolekce PARFUMA od firmy Kordes, která byla poprvé vystavena v Lysé nad Labem, kde získala ocenění nejkrásnější růže.

Samozřejmou součástí víkendu růží je poradenství. Zájemci o naše rady se dozvědí mnoho užitečných věcí o tom, jak růže pěstovat a také jak o ně pečovat.

Pro letošní rok jsme připravili pro návštěvníky zajímavou novinku – přehlídku netradičních až extravagantních svatebních kytic (sobota 22. 6. od 17 hod.). Modelky ve svatebních šatech předvedly extravagantní svatební kytice z dílny našich floristů. Netradiční svatební vazby jsme na přehlídku připravili v různých barevných kombinacích a tvarech. Návštěvníci se přesvědčili, jak mohou vypadat svatební kytice, které by si u nás mohli objednat. A přehlídka se velmi vydařila. Stejně tak i celý víkend.

Pana Hájka jsem se zeptala, kdy je možné růže vysazovat a jestli by mohl doporučit nějakou odrůdu. Růže je možné vysazovat v průběhu celé zahradnické sezony, ale je potřeba dbát na to, aby měly správné podmínky pro svůj růst. S odrůdami je to složitější, nelze jednu nazvat nejoblíbenější. Ale v poslední době se do popředí zájmu dostaly odrůdy od firmy Kordes, které odolávají houbovým chorobám.

Paní Chládková mi během růžemi provoněné procházky sdělila malou rodinnou zajímavost. Jako každá žena růže miluji, ale v naší rodině a v našem zahradnictví mají tyto krásné květiny zvláštní postavení. Růžovou školku založil zde ve Střešovicích již dědeček mého manžela. Se svou ženou pak denně před svítáním vstávali, aby nastříhali čerstvé květiny. S povozem plným růží se posléze vydali na Havelský trh...

Připravila: Radka Erbenová - Vaše 6


Vyhledávání

 Novinky v zahradnictví

Magazín Florenium
24. 5. 2024

Nové letní vydání magazínu Florenium ke stažení na našich webových stránkách. V tištěné podobě k dostání na prodejně ...
Zobrazit celý článek


Chládek zahradnické centrum

Adresa
Chládek zahradnické
centrum s.r.o.

Střešovická 458/47
162 00 Praha 6

Telefon zahradnictví
+420 235 351 032

Telefon restaurace
+420 606 671 555

Telefon e-shop
+420 724 208 080

Otevírací doba
Po - Pá:  8:00 - 19:00
So: 8:00 - 19:00
Ne: 9:00 - 19:00
 

Kontaktní údaje v QR kódu Kontaktní údaje
v QR kódu pro chytré mobilní telefony.


Štítky

Zahradnictví Chládek, Chládek Zahradnické centrum, Zahradnictví Praha, Zahradnictví, Zahradní centrum, Zahradnictví Praha 6, Zahradnictví Střešovice, Kontakty zahradnictví, Řezané květiny, Letničky a balkónové rostliny, Rostliny, Pokojové rostliny, Okrasné dřeviny, Růže, Skalničky a trvalky, Vodní a bahenní rostliny, Zahradnické potřeby, Zahradní technika, Dekorace, Chovatelské potřeby, Ostatní zboží