Chládek, obchodník se „šlehačkou“ - MF DnesChládek, obchodník se „šlehačkou“ - MF Dnes

»Zahradnické rody Největší tuzemské zahradnické centrum je v Praze. Jiří Chládek se po restitucích chopil podnikání a založil také sdružení, které má od dubna vlastního nákupčího na holandské burze.

PRAHA Na rozhraní dvou pražských čtvrtí – Střešovic a Veleslavína – kvetly Chládkům růže už před sto lety. Růžová školka zásobovala celou Prahu a okolí. Teď je tam zahradnictví, kde koupíte bylinky z Francie i z domova, orchideje z Nizozemska i olivovníky z Itálie.

„Chládkovi jsou naprostý fenomén, nic podobného u nás není,“ říká o nich zahradník František Kopřiva z jihomoravského Šebrova. „Začali brzy, mají to v extrémně dobré poloze. Je nás ve sdružení osm zahradnictví, pak dlouho nic a Chládkovi. I když nás to štve, tak to musíme přiznat,“ dodává.

Jiří Chládek vede Sdružení zahradnických center, které založil. „Máme na podnikání stejný pohled. Nepotřebujeme jezdit na Seychely nebo si kupovat mercedesy. Navíc zprofanované „v jednotě je síla“ funguje, i když s komunisty nemám nic společného. Když já nakoupím pro všechny vánoční stromky, nikdo se nemusí starat. Máme asi třicet smluv s dodavateli,“ vykládá Jiří Chládek, proč se dali dohromady s ostatními zahradnictvími po republice.

Byl by rád, kdyby ostatní dorostli jeho velikosti. „Pro spolupráci je prospěšnější, aby se všichni dostali na stejnou velikost. Tím sdružení vystoupá na určitý obrat a z Nizozemska se dá kupovat kamion květin levněji,“ vysvětluje Chládek. Jeho podnik má roční obrat kolem 120 milionů korun, 65 zaměstnanců a pěstební školku na jehličnany v jižních Čechách o 37 hektarech.

Pro podnikání s květinami má srovnání z cukrářského oboru. „Rostliny jsou šlehačka. Musíte odhadnout, co, jak, kdy, od koho, za kolik, jak to dopravit a prodat, aby nezvadly. Musíme mít dobrou kvalitu, informace, musíme spolupracovat s pěstitelem,“ popisuje.

Restaurace jako tahák

Co se prodává nejvíce: stromy, keře, bylinky? „Osamoceně byste na tom prodělala, ale když dáte různé sortimenty dohromady a neděláte chyby, může to mít i slušný ekonomický efekt,“ říká.

Za rozmachem nestojí to, že by byl v Praze jediný, zdaleka ne. Umí však šikovně propojit lásku ke květinám s obchodem a vidí takzvaně za plot. „Pořídili jsme si vlastní restauraci a teď už děláme 400 jídel denně. Je to obchodnický zákon: lidi musí mít důvod k vám přijít. Pak můžete prodávat i noviny na severním pólu,“ vtipkuje. Samotné květiny by prý stačit k přilákání nemusely. „Postavit barák a olepit ho nápisy – sleva – umí kdekdo. Ale lidi chodí tam, kde si mohou něco prohlédnout, dozvědět se, kde se mohou posadit a vzít s sebou děti, zaparkovat. Máme i zaměstnance, kteří dávají jen informace a nemají na starosti nic jiného,“ říká.

Za bývalého režimu byl zahradníkem na japonské ambasádě a bral plat až 25 tisíc korun v bonech. Doteď na Japonce nedá dopustit kvůli jejich chování. Navíc se tam naučil anglicky a po revoluci a restitucích tak mohl snadno domlouvat obchody v Mekce zahradníků – Nizozemsku, odkud dováží takzvané hrnkové rostliny. Sám si pěstuje jehličnany. „Když jsme začínali, ročně jsem v náklaďáku ujel 50 tisíc a v osobním autě 70 tisíc kilometrů. Při velkém štěstí jsme dvě tři hodiny spali,“ říká. Rodina se tehdy divila, že chce výnosné místo na ambasádě pustit. Vždyť než se dopracoval k takovému platu sám, trvalo více než dalších deset let. „Bylo to v nás a vedli jsme k tomu se ženou i syny. Samozřejmě, že v pubertě nám to vmetli – jo, vy jste chtěli, abych šel na zahradníka,“ mávne rukou.

Na podnikání v oboru stačí střední škola a hodí se zkušenost v zahraničí. Synové Jan a Jiří, kterým je nyní 26 a 28 let, ji sbírali v zahradnictvích v Irsku a USA. Část týdne tráví jejich 53letý otec u Českých Budějovic v pěstitelské školce. Přesunul ji z Prahy, když obchod nabyl nynějších rozměrů 3,5 tisíce m2 pod střechou. „Nechtěl jsem se pěstování zbavovat. Je to grunt a mám pro něj slabost, i když obchod je nesrovnatelně ekonomicky lepší. Když jdete po školce, vidíte barvy jehličin, jedna do zlata, jiná do stříbrna... Je tam klid a já to miluju,“ říká.

Vede sdružení, řídí firmu, jezdí do zahraničí, a i proto před dvěma lety svěřil zahradnické centrum synům. „Trochu mě trápí zdraví, musel jsem zvolnit tempo a oni musí dostat volnost a příležitost. Pod tatínkem se vždycky špatně dělá, ať je chytrý nebo hloupý,“ podotýká Jiří Chládek, který se po rozlehlých pozemcích přemisťuje na elektrické koloběžce.

Text: Kateřina Koubová - MF Dnes


Vyhledávání

 Novinky v zahradnictví

Zpravodaj jaro 2023
10. 3. 2023

Nové jarní vydání časopisu Zpravodaj ke stažení na našich webových stránkách. V tištěné podobě k dostání na prodejně ...
Zobrazit celý článek


Akce v zahradnictví

Víkend pro malé zahradníky
1.–2. dubna

Máte doma šikovné dítě a chtěli byste, aby se z něj stal šikovný zahradník? Vezměte ho k nám do zahradnictví, ať si zkusí ...
Zobrazit celý článek


Chládek zahradnické centrum

Adresa
Chládek zahradnické
centrum s.r.o.

Střešovická 458/47
162 00 Praha 6

Telefon
+420 235 351 032

Otevírací doba
Po - Pá:  8:00 - 19:00
So: 8:00 - 19:00
Ne: 9:00 - 19:00

Kontaktní údaje v QR kódu Kontaktní údaje
v QR kódu pro chytré mobilní telefony.


Štítky

Zahradnictví Chládek, Chládek Zahradnické centrum, Zahradnictví Praha, Zahradnictví, Zahradní centrum, Zahradnictví Praha 6, Zahradnictví Střešovice, Kontakty zahradnictví, Řezané květiny, Letničky a balkónové rostliny, Rostliny, Pokojové rostliny, Okrasné dřeviny, Růže, Skalničky a trvalky, Vodní a bahenní rostliny, Zahradnické potřeby, Zahradní technika, Dekorace, Chovatelské potřeby, Ostatní zboží